Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum namijenjen posredstvu između zamjene/posudbe igara, boljem upoznavanju naših sugrađana kroz prizmu gaminga te postavljanju temelja nekim budućim prijateljstvima.
 
Početna stranicaGalleryPretraľnikLatest imagesRegistracijaLoginFacebook grupaYoutube channel

 

 Sofijin Svijet - Jostein Gaarder

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
duxqwe
Administrator
duxqwe


Broj postova : 935
Karma : 6141
Join date : 21.12.2010
Age : 33
Lokacija : Kaštel Lukšić

Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Empty
PostajNaslov: Sofijin Svijet - Jostein Gaarder   Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Emptysub sij 22, 2011 9:38 pm

Ja sam baš danas završio s knjigom "Sofijin svijet" norveškog filozofa i književnika Josteina Gaardera. Knjiga nosi i podnaslov "Roman o povijesti filozofije", a prevedena je na čak 43 jezika.
Knjigu je teško opisati, jer nema uobičajenu radnju, razradu, kulminaciju i zaplet. "Sofijin svijet" je vodič kroz filozofiju prepun jasnih metafora i usporedbi za razliku od "kompliciranih" i kompleksnih orginalnih filozofskih tekstova. Roman je rađen za široke mase, idealan je za one koji se prvi put susreću s filozofijom i njenom misli, a sve skupa dolazi u napetoj priči četrnaestogodišnje djevojčice Sofie Amundsen koja pohađa tečaj filozofije kod zagonetnog filozofa Alberta Knoxa. Prisutan je i Albertov i Sofie-in alterego koji žive u nekom drugom svijetu... tako Sofie paralelno s satovima poduke dobiva zagonetna pisma od majora Alberta Knaga u kojoj on djeluje poput kakvog kreatora u njezinom svijetu, dok paralelno s tim Sofie dobiva uvid o postojanju druge djevojčice Hilde, ona ni ne sluti da je samo zabilješka majorove misli, ali samo dok on ne prestane tipkati na svojoj pisaćoj mašini u dalekom Libanonu, te se odlući vratiti kući...
Neću vam spoilati čitavu radnju, nego ću prepisati poleđinu knjige.
Citat :
Roman Sofijin svijet nastao je iz Gaarderove želje da na pristupačan i lagan način predstavi čitateljima razvoj filozofske misli od grčkih početaka sve do teorije o Big Bangu.
Knjiga je vrlo brzo nakon objavljivanja postala svjetski bestseler koji se dugo vremena zadržao na prvom mjestu najpopularnijih naslova u Engleskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Italiji, ali primjerice i u Japanu.
Sofijin svijet prava je književna poslastica za sve koji još uvijek traže smisao u svakodnevnici te odgovore na vječna pitanja o postanku života i svemira.

Za sve one koje interesira tu je i prvo poglavlje (http://www.znanje.hr/images/hitovi/0110/5.pdf), pa si možete pročitati da vidite kako to izgleda.
I da, ono što je najvažnije knjiga se može nabaviti po cjeni omiljnog mjesečnika, svega 20 kn. Ja sam svoju našao u lokalnom dućanu, a ima i još puno bestsellera u izdanju istog nakladnika po jednakoj cjeni.
rabbit
[Vrh] Go down
harley_quinn
Moderator
harley_quinn


Broj postova : 432
Karma : 5347
Join date : 19.01.2011
Age : 41
Lokacija : Split (Manus,Kman)

Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Empty
PostajNaslov: Re: Sofijin Svijet - Jostein Gaarder   Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Emptyned sij 23, 2011 12:37 am

slusam o toj knjizi godinama (od 12-te) i planiram je uzet citat,kasnije i film pogledat,
al uvijek mi se namjesti nesto drugo, vaznije ili manje vaznije.
Onda jos u pomoc uskoce stripovi prije spavanja...i na kraju dan uniste ostale
lagodne aktivnosti koje pojedu vrijeme. study

no, ja ko hrcak, prodjem li kroz antikvarijat uzmem knjigu i stavim je na policu, jer tko zna kad, volim rec "za penziju", ce me uhvatiti manija da je progutam.
[Vrh] Go down
http://sonjecka.blog.hr
duxqwe
Administrator
duxqwe


Broj postova : 935
Karma : 6141
Join date : 21.12.2010
Age : 33
Lokacija : Kaštel Lukšić

Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Empty
PostajNaslov: Re: Sofijin Svijet - Jostein Gaarder   Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Emptyned sij 23, 2011 7:48 pm

Da, svakako ti nebi naškodilo da je pročitaš...
Ja se sjećam filma koji nam je pustila profa na satu psihologije...
Svi su bili uživljeni u nelogičnost radnje tj. da Sophie dobia neka čudna pisma, sjećam se scene kad je ona čitala sastav u školi, o norveškim bogovima, između ostalog i o thoru - bogu groma, a tad je vani počelo grmiti i sjevati... jako zanimljiva i primamljiva je bila filmska adaptacija.
Mislim da nema prijevoda na hrvatski, ali to ne znači da ga nebi trebalo pogledati. Wink

Eh budeš li ti to sve skupljala za penziju, nećeš imat di s pustim stvarima il ćeš morat dizat puste etaže na kući. elephant
[Vrh] Go down
AlexY
Moderator
AlexY


Broj postova : 238
Karma : 5090
Join date : 11.01.2011
Age : 33
Lokacija : Split (Plokite, blizu Crasha!)

Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Empty
PostajNaslov: Re: Sofijin Svijet - Jostein Gaarder   Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Emptyned sij 23, 2011 8:49 pm

Auf, nemoj mi filozofiju, koliko god lagana bila predočena, još uvik muku mučim oko Sokratove famozne pećine.
[Vrh] Go down
http://fffan.blog.hr
duxqwe
Administrator
duxqwe


Broj postova : 935
Karma : 6141
Join date : 21.12.2010
Age : 33
Lokacija : Kaštel Lukšić

Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Empty
PostajNaslov: Re: Sofijin Svijet - Jostein Gaarder   Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Emptyned sij 23, 2011 8:53 pm

AlexY je napisao/la:
Auf, nemoj mi filozofiju, koliko god lagana bila predočena, još uvik muku mučim oko Sokratove famozne pećine.

To bi bio Platon. scratch
[Vrh] Go down
AlexY
Moderator
AlexY


Broj postova : 238
Karma : 5090
Join date : 11.01.2011
Age : 33
Lokacija : Split (Plokite, blizu Crasha!)

Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Empty
PostajNaslov: Re: Sofijin Svijet - Jostein Gaarder   Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Emptyned sij 23, 2011 9:06 pm

duxqwe je napisao/la:
AlexY je napisao/la:
Auf, nemoj mi filozofiju, koliko god lagana bila predočena, još uvik muku mučim oko Sokratove famozne pećine.

To bi bio Platon. scratch

...Eto vidiš. rabbit
[Vrh] Go down
http://fffan.blog.hr
duxqwe
Administrator
duxqwe


Broj postova : 935
Karma : 6141
Join date : 21.12.2010
Age : 33
Lokacija : Kaštel Lukšić

Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Empty
PostajNaslov: Re: Sofijin Svijet - Jostein Gaarder   Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Emptyned lis 23, 2011 11:14 am

Svaki razgovor o dobroj knjizi u ovu temu:

https://split.forumhr.com/t294-sto-trenutno-citate
[Vrh] Go down
Sponsored content





Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Empty
PostajNaslov: Re: Sofijin Svijet - Jostein Gaarder   Sofijin Svijet - Jostein Gaarder Empty

[Vrh] Go down
 
Sofijin Svijet - Jostein Gaarder
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Off-topic :: Svaštara-
Forum(o)Bir: