Forum namijenjen posredstvu između zamjene/posudbe igara, boljem upoznavanju naših sugrađana kroz prizmu gaminga te postavljanju temelja nekim budućim prijateljstvima.

Početna stranicaCalendarGalleryFAQPretraľnikČlanstvoKorisničke grupeRegistracijaLoginFacebook grupaYoutube channel

Share | 

Guild Wars 2

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
AlexY
Moderator

Broj postova : 238

PostajNaslov: Guild Wars 2   uto srp 31, 2012 8:36 pm

Znate ono kada kažete sebi u bradu "E pa nikad nisan ništa dobia, niti 5 kuna na onim tamo šljokicastim greb-greb srećkama, pa mamicu moju kakve san ja sriće!" E pa ja više ne znam, jer mi se potrefilo da sam dobio beta invite key za nadolazeći gejming događaj godine, Guild Wars 2. A bome potrefilo se i da se završila bakalarska godina faksa, pa se i sama igra eventualno kupila. Sada, nakon dva odrađena beta weekenda, mislim da je vrijeme da se nešto i konkretno napiše o možebitno najvažnijoj i najvećoj igri ove godine.

Glazbena pozadina, Jeremy Soule jasno:

GW2 je atipičan MMORPG. Kažem atipičan s razlogom, jer GW2 radi dosta toga dovoljno drugačije od norme da bude dovoljno slično najboljima. Zbunjujuće? Da pojednostavnim.

Guild Wars 2 je MMO za sve koji mrze MMO-ve.

Da. Kratko i jasno. Ne vidite šta je to bitno i zabavno kod raidanja u WoW-u? Opekli ste se na raznorazne korejske ekvivalente besplatnih ruzinavih žileta kojima se "zbog zabave" režete kako biste dobili neku pripabadaču koja će držat gaće koje ćete morat prominit niti minut posli novim žiletiranjem jer već slijedeća zona traži bolji gear? Mrzite kada je jedina komunikacija u MMO igri "ja sam bolji jer sam platio ekspanziju i zadobio škerac nakon 2 dana konstantnog klikanja za Amulet Trenutno Zadnjeg Najjačeg Čudovišta +2, a ti si luzer~ xXxMast3rK177erxXx"?

GW2 svojim kompletnim dizajnom, od gameplaya do interakcije s kupcem, potpuno kreće u drugom smjeru od 99% ostalih MMO pajdaša. GW2 nema mjesečnu ratu, nema questova, levelanje i oprema postaju skoro nebitni u globalu, a jedino i najviše što se mjeri jest - suradnja. Suradnja između ljudi. Ljudi koji se žele zabaviti.

Teško je to pokazati u nekoliko paragrafa, pa ćemo probati to pokazati i slikama. No, teško je tako i dočarati koliko toga GW2 radi dobro. Pakleno dobro. A igra nije niti izašla. Pa hajdemo vidit šta tu ima.

Citat :
Tyria je u opasnosti. Prije 200-ak godina su se počeli buditi Stari Zmajevi, polako ali sigurno, u dubini Tyrijine kore. Jedan po jedan su izlazili i sijali uništenje i pošast po kontinentima. Zhaitan, njihov vođa i otac, je uzdigao mrtvu kraljevinu Orr iz vodenog groba, uništivši ono malo što je preostalo od ljudske civilizacije u isto vrijeme. Charr, mačkasti steampunk orkovi na sjeveru se misle što dalje osvojiti silom. Nornovi, ilitiga vikinški divovi, osjećaju da nešto nije u redu s prirodom. Ljudi, vanzemaljci (!) koji nikako da krepaju, jedva spajaju kraj s krajem. Asure, goblini koji su zbog prvog probuđenog Zmaja izgnani iz svojih podzemnih gradova, su sasvim spremni započeti pohod na ostatak svijeta svojom daleko naprednijom tehnologijom, a Sylvari, čudesne svjesne biljke, se nalaze između svega kao anomalija koja nema još definiranu ulogu. Bogova više nema i vjerojatno neće biti, bili oni ljudski ili ne. Jedina nada za Tyriu i spas od Zmajeva ste vi.

Iskreno, priča se i ne čini toliko fantastična ili originalna, ali služi svrsi – a to je da stvori svijet kojeg ćete guštat istraživat. Naglašavam tu riječ – istraživanje – jer se upravo o tome i radi. GW2 je u tom smislu najbliži jednome otvorenome wRPG-u poput Skyrima. Ima puno toga za vidit, i puno toga za radit, ali borba (a ima je, ne brinite) je samo jedna od njih. Lore i prateći likovi su odrađeni vrlo dobro i sve je to upakirano na način da ne trebate iskusiti ako ne želite – sama igra ima prvo mjesto.
A kakva je to igretina majko mila. Kakva, indeed.

Ko u svakom MMO-u, napravite svog avatara i krenete u vrli svijet. Imate odabir od već spomenutih 5 rasa i 8 profesija. Svaka profesija ima svoju posebnu mehaniku – no – ne postoji jedna tipična stvar koja je inače uvijek prisutna ne samo u MMO-ovima nego većini modernijih RPG-eva: nema svetog trojstva. GW2 ne drži do tenka, healera i dps-a. Svaka klasa ima ponešto od svega, i svi mogu sve – ali na svoj način. Tom naizgled vrlo čudnom odlukom je napravljena briljantna stvar – nikad se neće dogoditi situacija da ste neželjeni u grupi. Nikad. Čak i ako ste Mesmer, trenutno „najslabija“ klasa u igri. Uvijek možete doprinijeti ekipi na jedan način. Nikada ne možete raditi jednu te istu stvar, jer je borba napravljena da ste konstantno u pokretu i prisiljava vas na fleksibilnost uloge.

Da pojasnim – u tipičnom scenariju biste imali jednog warriora koji bi radio najviše štete i/ili primao udarce, healera koji bi stajao sa strane i liječio, i nekog ranged lika koji bi držao neprijatelje na okupu i to je bilo to. Imali biste skillove koje biste rotirali i čekali biste da padne loot. GW2 to baca u vodu na više načina: borba je brza, aktivna i nimalo statična – od vas se traži da izbjegavate napade dodganjem (što troši staminu), možete bacati spellove dok se krećete, morate se stalno prilagođavati ulozi koja se od vas traži u zadanom momentu, svaki igrač ima self-heal kojeg morate pametno iskoristiti, ali najvažnije od svega – morate imati sinergiju s drugima. Jedan napad vodi u drugi, u combo. Cijeli sustav borbe se gradi na stvaranju comboa između profesija, i tek zajedno s dobro utreniranom ekipom ljudi možete postići najefikasnije rezultate. Postavite plameni zid i neka ranger puca vatrene strelice kroz njega. Smočite neprijatelja pa ga puknite munjom za više štete. Srušite neprijatelja na pod i ugušite ga zemljom. I tako dalje i tako dalje i tako dalje. S obzirom da klase još nisu gotove i skill balancing se još uijek dešava, ko zna kakvi sve komboi se još očekuju i mijenjaju.

Takva filozofija zajedništva se javlja kroz sve aspekte igre; GW2 je podijeljen na PvE i PvP.

PvE je istraživanje Tyrije na više načina. Imate svoju osobnu kampanju u kojoj samo vi (i po želji vaši prijatelji) prolazite vašu osobnu priču koja se mijenja ovisno o vašim izborima u character creationu. No, to služi samo kao okvir za pravu stvar – istraživanje mnogobrojnih zona Tyrije i njihovih dynamic eventova. Questova ko takvih nema u GW2, jednostavno istražujete kud vas srce nosi i stvari se događaju. Možete naići na bandite koji su napali lokalni mlin; skupi se vas 20-ak igrača u blizini i odlučite to riješiti. Uspješno protjerate bandite, i netko od grupe koja je u tom momentu nastala kaže – amo ih pratit, ljudi! – i pratite ih vi preko livade blizu i naiđete na farmericu kokoši koja s banditima ima problema napretek. Ubrzo pomažete teti kokošarki tako što spašavate kokoši od bandita, i to vas dovede u pećinu punu istih bandosa. I taman kad ste mislili da ste spasili sve kokoši, čujete pozive upomoć – par igrača je palo u borbi s bandit leaderom. Brže bolje se pojavite još dublje u pećini i imate šta vidit, Banditos Extremos na velikoj stijeni usred provalije taman sredi zadnjeg od male nesređene ekipice avanturista i primjeti vas – i slijedi boss borba, sa puno padanja i vike. I napokon nakon svega toga, možete se opustiti, pogledati vaš loot, pa otiđete teleportirati se do crafting centra, malo se bavite krojarstvom, malo prodajete stvari na akucijskoj kući, i taman kad ste gotovi sa svime, NPC u blizini kriči o velikom crvu koji se pojavio u polju baš sad kad je žetva. I tako unedogled. I to je tek tutorial zona.

PvP je potpuno odvojen od PvE i dostupan u bilo kojem trenutku. Nikad ne morate ni zaći u PvE ako vas je tako volja (i obrnuto)! PvP ima dva moda: sPvP i WvWvW. sPvP (Structured Player vs. Player) su u osnovi turniri i deathmatchevi sa balansiranim ekipama do 10ak igrača. Računaju se killovi, osvajanje capture pointova i riješavanje boss monstera po areni. U planu je da to postane e-sport (koliko god to glupo zvučalo) i već sad se planiraju turniri za pare. Kad igrate u sPvP-u, automatski ste lvl80, imate besplatan pristup najboljem gearu u igri i svim mogućim varijacijama statistika kroz upgrejdove poput accessorya i sigila – svi imaju iste opcije i jednake šanse, te sve ovisi o vašem skillu, a ne gearu. WvW je nešto potpuno drugo – u WvW ste isto lvl80, ali imate gear i skillove iz vašeg PvE seta. WvW je skraćeno za World vs. World – vaš server se smatra kao jednim „svijetom“ i vaš svijet ima mapu u WvW domeni sa utvrdama i bonusima koji vašem serveru donose dodatne pogodnosti za PvE, tipa nešto brže i lakše craftanje ili bolje šanse za dobijanje rijeđeg loota. Ta vaša WvW mapa je stalno pod mogućim napadom od drugih servera tj. svijetova, te postoji centralna mapa dostupna svima koja nudi neke ekskluziv bonuse – ali se do njih treba doć i treba ih se branit. WvW tako postaje organizirana fronta za obranu i napad, idealno za guildove i sve one kojima je PvE dosadan.

Vrlo je teško to ovako predstaviti napismeno, koliko je lako i jednostavno (i zabavno!) prebacivati se iz jednog moda u drugi. Još je teže pokazati lakoću formiranja suradnje s drugima neovisno o vašoj klasi i stilu igranja. Sve ove aktivnosti ne ovise o onome što sada imate, već o onome što sada možete. Taj sitni, sitni pomak je naprosto magičan. Ne mogu vam opisati kako je lako doći u kontakt s drugim ljudima i taktički sređivati problem po problem. Niti jedan MMO dosad koji sam probao nije bio ovako lagan za igrat, bez gubitka izazova. Igrate sa prijateljem koji je tek kupio igru? Igra vam spusti level sa 10 na 3 i zajedno idete kroz prve zone bez problema, a vi imate samo „bolji“ gear. Ne možete riješit sami jedan event, a nema vam prijatelja blizu? Trknite/teleportirajte se do najbližeg outposta i/ili viknite upomoć, netko će se javit. Ne morate se brinit o raspodjeli loota jer svi dobivaju jednaki pristup loot poolu. Ne morate se brinuti o radnji partya jer to uopće nije bitno. Ništa što radite u PvE-u ne može utjecati na vaš status i ranking u PvP-u i obrnuto. Igrajte igru kako vas je volja i kad vas je volja – jer nema pretplate. Sve je fakin nevjerojatno dobro sređeno i čudesno je to gledati i igrati.

Jasno, nekima može zasmetati grafika, no to možete sami prosudit iz skrinšotova (koji su na najnižim postavkama, jelte). Nekima je trn u oči to što više nema 1000 skillova ko u GW1 već skillovi ovise o oružju kojeg nosite sa sobom. Neki se bune na cash shop u strahu da je pay2win (iako zasad nema naznake o nikakvim stvarima koji uništavaju balans – ili čak kako se uopće *može* uništiti balans). Nekima se ne sviđa art stil. Nekima se ne sviđa jer nije WoW. E ja nisam među nekima.

Nikad nisam očekivao da ću to reći, ali igra godine 2012. će biti MMO. Moj osobni hype izbor 2012. godine je MMO. Guild Wars 2 će biti vrlo bitna igra.

Ostavljam vas na kraju sa glazbenom temom Asure, najboljih magičnih goblina ikad stvorenih, i slikicama iz zadnjeg beta vikenda. Vidimo se u Tyriji!

[Vrh] Go down
Korisnički profil http://fffan.blog.hr
Buzzz
Beginner

Broj postova : 62

PostajNaslov: Re: Guild Wars 2   pon kol 06, 2012 1:11 am

Uđeš na forum,pogledaš pod rubriku PC (jer je to trenutno jedino sta te zanima Smile ),i vidiš kako je zadnji topic napisao AlexY...Hmm jedino šta može pomislit je "Guild Wars 2" hehehe Smile
[Vrh] Go down
Korisnički profil
GoS
Administrator

Broj postova : 281

PostajNaslov: Re: Guild Wars 2   čet kol 09, 2012 10:10 pm

Vrhunski napisano.... i sad se goni u neku stvar jer si me upravo prisilia da potrosin par tisucica na novi komp i kupin ovu igru kad izadje. Very Happy

Moderator

Broj postova : 238

PostajNaslov: Re: Guild Wars 2   pet kol 10, 2012 10:56 am

GoS je napisao/la:
Vrhunski napisano.... i sad se goni u neku stvar jer si me upravo prisilia da potrosin par tisucica na novi komp i kupin ovu igru kad izadje. Very Happy

To je upravo moja namjera. <3

Iako par tisućica je i previše. Razz

[Vrh] Go down
Korisnički profil http://fffan.blog.hr
GoS
Administrator

Broj postova : 281

PostajNaslov: Re: Guild Wars 2   pet kol 10, 2012 2:52 pm

Smile

A ono kad vec kupujen onda cu kupit kako spada da mi sluzi u narednih par godina... ono da more pokrenit Witchera na high Very Happy

PostajNaslov: Re: Guild Wars 2   Today at 6:49 am

[Vrh] Go down

Guild Wars 2
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.