Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum namijenjen posredstvu između zamjene/posudbe igara, boljem upoznavanju naših sugrađana kroz prizmu gaminga te postavljanju temelja nekim budućim prijateljstvima.
 
Početna stranicaGalleryPretraľnikLatest imagesRegistracijaLoginFacebook grupaYoutube channel

 

 Zašto igramo orginale?

Go down 
+2
GoS
duxqwe
6 posters
Autor/icaPoruka
duxqwe
Administrator
duxqwe


Broj postova : 935
Karma : 6151
Join date : 21.12.2010
Age : 33
Lokacija : Kaštel Lukšić

Zašto igramo orginale? Empty
PostajNaslov: Zašto igramo orginale?   Zašto igramo orginale? Emptyuto vel 14, 2012 8:35 pm

Pitam vas za vaše mišljenje i stav oko igranja orginal igara.

Kako ste prešli na orginale? Da li ste od početka igrali isključivo orginale? Što za vas znači kupnja orginala? Ako da, da li kupujete polovne ili nove igre? Mislite li da kupnja polovnih igara loše utječe na prozivođača?

Pred zemlje EU-a se stavlja zakon o mogućoj restrikciji internet sloboda, kako mnogi vole reći cenzuri interneta. ACTA je samo jedan od prijedloga suzbijanja neovlaštenog i ilegalnog dijeljenja sadržaja na koja polaže prava neka treća osoba. Osobi s čijeg se računala zabilježi skidanje takvog sadržaja, prema tom zakonu pristup internetu bi bio doživotno zabranjen. Sankcije su bolne i ne praštaju nikom. Iako stvar možda i zvuči pošteno i pravedno u neku ruku, pitanje je s kolikom bi se sigurnošću moglo sankcinirati pravog prijestupnika koji se libio skinuti muziku, film, igru, a da pritom nije za nju platio...

Moje mišljenje je da nije isto niti o kakvom standardu govorimo, nije li nepravedno govoriti o standardima koje ima čovjek u Americi i koje ima čovjek u Hrvatskoj, pa prema tome kupnja orginala prvom je nešto što se isplati tj. može si pruštiti, s druge strane ljudi u zemljama s slabijim gospodarstvom su prisiljeni birati, a izbor je u tom slučaju uvelike ograničern upravo zbog njihovih primanja. Mada ista cijena stoji jednaka za sve, koliko je kriv čovjek koji si orginal proizvod nikada ne bi ni mogao priuštiti, s zakonom ili bez njega.

Dolazimo do krucialnog pitanja Tko su pirati? valja priznati sebi i reči:" Da jesam, i ja sam." Skidam filmove, skidam muziku, i to radim rutinski, možda nesvjesno da nekoga potkradam.

Međutim ako treba kazniti onkog tko ne poštuje pravila, treba li nagraditi u isto vrijeme onog tko ih poštuje. Naravno da ne, pravila su tu da se ne krše, a njihovo primjenjivanje se nikog ne tiče, sve dok ne prekrše neke od osnovnih statua, po kojima su građena. Demokracija? Mislim da ne, kapitalizam je uzeo previše danka i nameće se primjer masovnog korporatizma koji bezdušno želi uzesti svaku kunu koju imate, i nudi vam svojekakve oblike zabave kako bi zauzvrat dobili vaš novac i vaše vrijeme.

Sve teze ove problematike mogu se povući i na pitanje gaminga i čitave gaming industrije koja je sve bliže i bliže, uz bok onoj filmskoj.

Pa, zašto igramo i kupujemo orginale (dok još možemo biti "slobodni pirati")...





[Vrh] Go down
GoS
Administrator
GoS


Broj postova : 281
Karma : 5178
Join date : 21.12.2010
Age : 33
Lokacija : Split (Lokve)

Zašto igramo orginale? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto igramo orginale?   Zašto igramo orginale? Emptypet oľu 02, 2012 5:36 pm

uvik se raspises covice. dat cu ti status "pjesnik" pa ga sam skidaj kasnije Razz

uglavnom igran originale iz vise razloga:
1. nema zivciranja i razbijanja glave oko toga oce li neka igra radit kako spada ili nece
2. sluzbeni updateovi i podrska su jako lijepa stvar za moj unutarnji mir Very Happy
3. bezbrizno igranje online multiplayera
4. za nabavit pirate moran gubit vrime i mislit se, a za origigi samo isprsin lovu i eto ga
5. kutija sa coverom, manual, lijepo oslikani disk... mmmmm veriiii najsssss Very Happy
6. vise cijenim samu igru
7. bolje se osijecan kad znan da san kupnjom igre na neki nacin podrza same developere i omogucia da mozda izadje i nastavak
8. .....hmmmm.... legalno je Very Happy
[Vrh] Go down
harley_quinn
Moderator
harley_quinn


Broj postova : 432
Karma : 5357
Join date : 19.01.2011
Age : 41
Lokacija : Split (Manus,Kman)

Zašto igramo orginale? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto igramo orginale?   Zašto igramo orginale? Emptypet oľu 02, 2012 5:43 pm

dok sam igrala avanture na kompu nerijetko bi skinula i igrala igru jer mi je tako najlakse bilo doci do nje, posto se nije toliko kupovalo preko neta, nije bilo bas ni dostupno previse igara u ducanima, a i kad bi se usudila kupit neku PC igru ispalo bi da mi je komp ne moze pokrenut, a jos sam bila i teenager , pa student bez love i sl. Otkako sam igrala monkey island 4 i dosla tik do samog kraja te zbog buga na piratskoj igri nije se igra mogla nikad dovrsit odlucila sam da vise necu gubit vrijeme i fino sam pocela kupovat originale. Pa su osvanuli oglasi,njuskala,forumi... i vrlo je lako sad naci ono sto ti treba za ok cijenu. A opet i taj kolekcionarski gen je proradio pa kad igru odigram (a igram rijetko pa biram najbolje,onda se u igru zaljubim) i zelim je imat zauvijek, ili bar koliko moze prezivit na disku.
Recimo na DS-u sam pirat jer kod nas nema velik izbor, ali s gustom sam kupila original Laytona kad sma na njega naletila i sad obozavam tu kutijicu ,knjizicu,dodatke, mmmmm
[Vrh] Go down
http://sonjecka.blog.hr
Zoks
Recenzent
Zoks


Broj postova : 518
Karma : 6006
Join date : 25.01.2011
Lokacija : Ul.vjecitih duznika i vjecitih nezenja ;-])

Zašto igramo orginale? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto igramo orginale?   Zašto igramo orginale? Emptysub oľu 03, 2012 3:10 pm

- Iskljucivo orginale - polovne koji imaju garanciju 1-nu god,u slucaju je neispavna - opises kvar kakav i gdje,oni pregledaju igru usporede kodove EAN / ISBN dali se slazu s reklamiranom igrom i vrate novac [ Kaufen ist sicher & geprüft!
100% Geld-zurück-Garantie ! ] Exclamation
- Nove i ne kupujem toliko para nemam.
- Pirati su problem drzave i ekonomije + zakoni.

5. kutija sa coverom, manual, lijepo oslikani disk... mmmmm veriiii najsssss Very Happy

===========================================================

[Vrh] Go down
AlexY
Moderator
AlexY


Broj postova : 238
Karma : 5100
Join date : 11.01.2011
Age : 33
Lokacija : Split (Plokite, blizu Crasha!)

Zašto igramo orginale? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto igramo orginale?   Zašto igramo orginale? Emptypon oľu 12, 2012 4:20 pm

Pa, vrlo jednostavno, ako mi se igra svidi kad je piratiziram, kupim je. U rijetkim slučajevima odmah kupim igru na izlasku, ali onda je to jer sam već upoznat sa sadržajem na drugi način, tipa demoa ili live streama na Netu.

Npr. Mass Effect 3 kojeg upravo igram piraticu nikad neću kupit iz principa. Kao igra vrijedi neke pare, ali zbog financijske politike EA-a i BioWareove lijenosti i potpuno krivog nahođenja nikad neće dobit pare od mene za treći dio. Dobili su ih za prva dva jer su bili sasvim korektno odrađeni i dostupni, a sada sa svim ovim Origin sranjem i retardiranim cijepkanjem sadržaja, više ne zaslužuju moj novac.

Više je pitanje hoću li kupiti nešto baš za kolekciju ili čisto da podržim ljude koji su je radili. Zato volim kupovati limited edition (ili ako nema, obične) primjerke igara za koje znam da vrijede, bilo meni osobno ili za generalni gamerski puk. A ako vidim da igra vrijedi, ali nije da tako kažem favorit, rado ću uzest digitalno za jeftiniju cijenu na nekoj rasprodaji, najčešće preko Steama.

Znam za neke koji se nikad ne bi usudili kupiti igru za PSP, jer je PSP vrlo lako piratizirati. A ja sam baš bio u situaciji da su mi zadnjih nekoliko kupljenih igara bili baš za PSP, i to u kutiji. A sam medij s igrom uopće ne koristim, već stoji lipo u kutiji i čuva se za gamerske unuke i one koji će se tako osjećati. Zašto? Jer su mi piratske kopije istih dale ogroman broj sati zabave i isto tako mogućnost dijeljenja iste s drugim ljudima. A to je prava vrijednost proizvoda - i tu vrijednost bi izdavači i proizvođači trebali imati na umu, pa će profit dolazit sam od sebe.
[Vrh] Go down
http://fffan.blog.hr
IvanPetric97
Rookie
IvanPetric97


Broj postova : 101
Karma : 4893
Join date : 08.03.2011
Age : 26
Lokacija : Komiža

Zašto igramo orginale? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto igramo orginale?   Zašto igramo orginale? Emptypon oľu 12, 2012 6:44 pm

Prije sam na PS2 igrao samo pirate... pa sam na PC-u isto skidao, torrent i tako, a sad kupujem originale... Kupujem polovne jer su oni kod nas originali preskupi (500 kn?), a vani nesto jeftinije, ali je ipak lakse kupit polovni pa prodat(nekad i zaradit).

A o filmovima necu ni govorit, ko ce to placat, pogledas u jednu vecer i gotovo, ne isplati se nikako...

[Vrh] Go down
Sponsored content





Zašto igramo orginale? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto igramo orginale?   Zašto igramo orginale? Empty

[Vrh] Go down
 
Zašto igramo orginale?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Gaming industrija :: Multiplatform igre-
Forum(o)Bir: